14 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Sənaye Təhlükəsizliyi Assosiasiyası və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Azərbaycan Dövlət Əməyin Mühafizəsi və Təhlükəsizlik Texnikası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Marriott Hotel Boulevard”da ikinci dəfə “Sənaye Təhlükəsizliyi Zirvəsi” keçirilib. Zirvə bir bütöv günü əhatə etməklə rəsmilərin açılış nitqləri, bir Davos və bir TEDx formatlı panellər, həmçinin “HSE Awards” hissələrindən ibarət olmaqla 15-dək spiker və moderatorun iştirakı ilə “Sıfıra doğru” şüarı altında öz sahəsinin 350-dən çox rəhbər, idarəçi və qərarverici şəxslərinin iştirakı ilə təşkil olunub.
bp, “GL Group”, “IST Services” və Latviyanın “SIA Sunstar Group” şirkətinin sponsorluğu ilə baş tutan Zirvə iki paneldən və “HSE Awards” təltifetmə mərasimindən ibarət olub.
“Sənaye Təhlükəsizliyi Zirvəsi”ndə özəl və dövlət müəssisələrinin nümayəndələri, icraçı direktorlar, şirkət rəhbərləri, dövlət qurumlarının rəsmiləri, iş adamları və sahibkarları sənaye təhlükəsizliyi, ətraf mühitin mühafizəsi, iqlim dəyişikliyi və iş yerində təhlükəsizlik mövzularında qlobal yeniliklər, innovativ həllər və qabaqcıl təcrübələri müzakirə edərək fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbirin açılış nitqini Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin nazir müavini Vüqar Kərimov, BMT-nin İqlim dəyişmələri üzrə yüksək səviyyəli çempionu və millət vəkili Nigar Arpadarai, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev və Azərbaycan Sənaye Təhlükəsizliyi Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Orxan Xəlilzadə ediblər.
Qonaqları salamlayan Orxan Xəlilzadə “Sənaye Təhlükəsizliyi Zirvəsi”nin əsas məqsədinin ölkəmizdə sənaye təhlükəsizliyi mədəniyyətini inkişaf etdirmək və bu sahədə qabaqcıl təcrübələri paylaşmaq, həmçinin Azərbaycanın iş mühitini daha etibarlı, dayanıqlı gələcəyə aparmaq olduğunu bildirib.
“Sinerjidən enerjiyə” adlanan ilk panelin moderatoru BMT-nin İnkişaf proqramı, Enerji və İqlim Dəyişikliyi layihələri üzrə milli koordinatoru Nazim Məmmədov, spikerləri isə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin Elektrik və istilik enerjisi şöbəsinin müdiri Ələsgər Həsənov, “Masdar Azerbaijan” şirkətinin ölkə üzrə meneceri Murad Sadıxov, “GL Group”un afilə şirkəti “Taghiyev Operating Company” MMC-nin baş meneceri Nadir Əfəndiyev olub. Davos formatında təşkil olunmuş I paneldə innovasiyaları davamlı, karbonsuz bir gələcəyə aparan əməkdaşlıq yaratmaq üçün hökumət, biznes və akademik dairələrin birgə təşəbbüsü ilə alternativ enerji mənbələrinə keçidi sürətləndirmək, sənaye təhlükəsizliyini artırmaq və qabaqcıl həllərlə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə qlobal səylərə rəhbərlik etmə yolları müzakirə edilib.
“Speak-up” adlanan ikinci panelin moderatoru DTSERA-nın Protez-Ortez İstehsalat və Reabilitasiya Mərkəzinin istehsalat üzrə direktor müavini Nazim M. Məmmədov, spikerləri isə AZAL-ın SƏTƏMM və Keyfiyyətə Nəzarət İdarəsinin rəisi Rəşad Haqverdiyev, bp şirkətinin Səngəçal terminalının SƏTƏMM və karbon məsləhətçisi Zibeydə Əliyeva, “PMD Projects” MMC-nin keyfiyyət və SƏTƏMM üzrə rəhbəri Vüqar Hacıyev, Latviyanın “SIA Sunstar Group” şirkətinin biznesin inkişafı üzrə partnyoru Martins Vanags, Əbu-Dabi Dövlət Neft Şirkətinin (ADNOC) “Onshore” əməliyyatlar üzrə ətraf mühit və işçi sağlamlığı meneceri Züleyxa Rəsulova və COP29 Azərbaycan Əməliyyat şirkətinin SƏTƏMM üzrə baş meneceri Nurlan Bağırov olub. İkinci paneldə müxtəlif sənaye liderlərinin TEDx formatında çıxışları ilə karbonsuzlaşdırma və SƏTƏM sahəsindəki yenilikləri müzakirə edərək, açıq ünsiyyət və psixoloji təhlükəsizliyin sənaye innovasiyaları və əməkdaşlığını gücləndirməkdəki rolu vurğulanıb. Eyni zamanda sənaye və əməyin təhlükəsizliyi, ətraf mühitin mühafizəsi, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və iş yerində təhlükəsizliklə bağlı məsələlərdə dünyada tətbiq olunan yeniliklər, bu sahədə müasir innovasiyalar və qabaqcıl təcrübələrlə bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Tədbirin üçüncü hissəsində təşkil edilmiş “HSE Awards” təltifetmə müsabiqəsində müxtəlif sənaye sahələrində iş yerində təhlükəsizlik, ətraf mühitin qorunması və dayanıqlılıq üzrə diqqətəlayiq nailiyyətlər mükafatlandırılıb. Bu mərasim SƏTƏMM sahəsində mükəmməllik yanaşmasının yaxşı təcrübələri təşviq edib daha təhlükəsiz və dayanıqlı biznes həllərinin tətbiqini dəstəkləmək məqsədini daşıyır.

The “Industrial Safety Summit” was held on December 14, 2024.
On December 14, 2024, the second “Industrial Safety Summit” was held at Marriott Hotel Boulevard, jointly organized by the Azerbaijan Industrial Safety Association and the Scientific-Research Institute of Labor Protection and Safety Engineering of the Ministry of Emergency Situations of Azerbaijan. The Summit, held under the slogan “Towards Zero”, spanned a full day and featured opening speeches by officials, one Davos-style panel, one TEDx-style panel, and the HSE Awards, with around 15 speakers and moderators participating and over 350 industry leaders, managers, and decision-makers in attendance. The event was sponsored by bp, GL Group, IST Services, and Latvia’s SIA Sunstar Group.
Representatives from private and public enterprises, company executives, government officials, and entrepreneurs discussed global innovations, advanced solutions, and best practices in industrial safety, environmental protection, climate change, and workplace safety.
The opening speeches were delivered by Vüqar Kərimov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan, Nigar Arpadarai, COP29 High-Level Climate Champion and Member of Parliament, Cavid Abdullayev, Director of the State Agency for Renewable Energy Sources, and Orkhan Khalilzade, Chairman of the Board of the Azerbaijan Industrial Safety Association. Orkhan Khalilzade highlighted that the Summit’s main goal is to develop a culture of industrial safety in Azerbaijan, share best practices, and create a more secure and sustainable working environment.
The first panel, “From Synergy to Energy”, moderated by Nazim Mammadov, National Coordinator for UNDP Energy and Climate Change Projects, featured speakers Elmar Gasimov (Rector, Baku Higher Oil School), Vilayat Veliev (Rector, Azerbaijan Technical University), Alesgar Hasanov (Head, Electricity and Thermal Energy Department, Ministry of Energy), Murad Sadikhov (Country Manager, Masdar Azerbaijan), and Nadir Efendiyev (General Manager, Taghiyev Operating Company MMC, affiliate of GL Group). This Davos-style panel focused on accelerating the transition to alternative energy sources, enhancing industrial safety, and fostering collaboration among government, business, and academia to drive global efforts against climate change through innovative solutions.
The second panel, “Speak-Up”, moderated by Nazim M. Mammadov, Deputy Director for Production at DTSERA Prosthetics and Orthotics Manufacturing and Rehabilitation Center, featured speakers Rashad Haqverdiyev (Head, HSE and Quality Control, AZAL), Zibeyda Aliyeva (HSE & Carbon Consultant, BP Sangachal Terminal), Vuqar Hajiyev (Head of Quality and HSE, PMD Projects MMC), Martins Vanags (Business Development Partner, SIA Sunstar Group, Latvia), Zuleikha Rasulova (Manager, Environmental and Occupational Health, ADNOC Onshore Operations), and Nurlan Bagirov (Head of HSE, COP29 Azerbaijan Operations). This TEDx-style panel highlighted decarbonization, HSE innovations, open communication, and psychological safety as key drivers of industrial innovation and collaboration. Global trends, modern innovations, and best practices in industrial and labor safety, environmental protection, climate action, and workplace safety were also discussed.
The Summit concluded with the “HSE Awards”, recognizing outstanding achievements in workplace safety, environmental protection, and sustainability across various industries. The awards promoted excellence in HSE practices and encouraged the adoption of safer and more sustainable business solutions.